Baltic cup 100km.

557008_10151711319077719_2078650931_nPo paskutinių varžybų kilęs džiaugsmas ir euforija persipynę su nusivylimu rėkte rėkė šį kartą viską pradėti nuo taško! Mano nuomone, bėgimas iš savęs yra GĖRIS. Keista, bet vis dar atsiranda tokių gudruolių, kurie tuo sėkmingai naudojasi ir imituodami tau gerumo rankos davimą tuo pačiu metu savanaudiškai riečia visus pirštus į save. Šiandien trumpai apie laimėjimus ir pralaimėjimus.

Paveikslėlis Šeštadienį Vingio parke vyko Ultramaratono varžybos „Baltic cup 100 km.“ Pats bėgimas yra organizuojamas jau 7 kartą. Tiesa, prieš tai vyko Lietuvos pajūriu bėgant tiesiąją, o nuo praeitų metų persikėlė į Vilnių, kur bėgama 50 ratų po 2 kilometrus. Taip pat šiemet buvo įtraukta nauja rungtis – estafetinis 5x20km., arba 10X10km. bėgimas, kur 5 ar 10 žmonių bėga analogiškai po 20 ar 10 kilometrų. Čia pat vyko atskirais pogrupiais Lietuvos ir Latvijos 100 km. čempionatai. Taigi, dalyvių tikrai netrūko.

PaveikslėlisIstorinis įvykis. Kasmet per ultravaržybas minima Jekilaičio pavardė, o jo 1996 metais pasiektas šalies rekordas (7:20:42) buvo tapęs tarsi mūsų – ultrabėgikų galimybių viršūnė. Ilgai išsilaikęs rekordas 2012 metais vos per plauką nebuvo pamuštas Gedimino Griniaus (7:21:25). Begalo džiaugiuosi, kad šiemet net du bėgikai prabėgo žymiai greičiau nei iki tol buvusi neįveikiama Lietuvos rekordo laiko žyma. Ruslanas Seitkalijevas subėgo itin gerai per 7:16:33, o nuo šiol šalies rekordas priklauso Gediminui Griniui, įveikusiam trasą per 7:07:18! Fantastiniai laikai. Labai dėl to džiugu! Vis dar nesuprantu, kaip jiems tai pavyko! Gal Vingio parko atmosfera ir artimųjų šūksniai taip paveikė? Abejotina, bet gal estafetininkų lenkimas ir pagautas lenktynininko azartas turėjo tam reikšmės. O gal visgi patirtis iš kasmet bėgamų šimtinių? Manyčiau, kad didžiausią įtaką visgi turėjo treniruotės ir motyvacija!

PaveikslėlisPateikiu šiek tiek Lietuvos ultrabėgikų statistikos iš 100 kilometrų bėgimo plentu. Stereotipas, kad ilgas distancijas gali bėgti tik „senjorai“ manyčiau Lietuvoje yra senai sulaužytas. Lentelėje pateikiu tik dalį, šį kartą mane dominusių bėgikų. Prie dabartinių lyderių priskirčiau Andrių Ramoną (08:00:58, 2010m.) kuris šiuo metu aktyviai pasinėręs į trail-ultramaratonus.

PaveikslėlisMan pirmasis pabandymas subėgti šimtinę turėjo vieną tikslą – įveikti. Kažkaip įveikiau. Pamenu, kaip po to bėgimo net nesugebėjau į lovą pats kojas sukelti, o naktį iš niekur nieko pradėjo mušti karštis. Antrojo karto tikslas buvo išlipti iš 8 valandų, nes tai iš esmės yra normatyvas į pasaulio čempionatą. Trečiojo karto tikslas bus – finišą kirsti iki 07:40:00, kadangi tokiu būdu Lietuvoje būsi pripažintas sporto meistru. Na o visų kitų – gerinti savo PB. Panašu kad daugumos mūsų šalies ultrabėgikų tikslai ir jų seka yra gana panašūs. Na o tam kad įrodyčiau, kad gerai subėgti ultramaratoną galima išmokti per tam tikrą laiką, pateikiu vieno bėgiko tobulėjimo kreivę. Tiesa, jei neklystu, jo maratono PB yra geresnis nei Lietuvos rekordas.

PaveikslėlisAš jaučiau, kad subėgti 3 šimtukus per metus esu dar nepasiruošęs. Tad šį kartą šimtuką išmainiau į ultraestafetę. Kartu su Aidu Ardzijausku, organizatoriams leidus,  bėgome 5 kartus po 10 km. . Aidas tikrai parodė puikią formą – per visą estafetę trasoje sugaišo 3 val. 24 min., aš – 3 val. 11 min. . Tokiu būdu šimto kilometrų ribą kirtome absoliučiai pirmieji per 6 val. 35 min. aplenkdami net kitas, iš 10 bėgikų sudarytas komandas.

20130720_085933Smagu buvo varžytis su  įvairiais bėgimo klubų atstovais, su iš idėjos susibūrusiomis estafetininkų grupelėmis, su gausiomis Latvių pajėgomis. Tikrai nuoširdžiai dėkoju, kas raginote, švilpėte, plojote ar, kaip kartais pagalvoju,  keikėte. Ačiū!

20130720_114158Mano nuomonę šių varžybų grožį suteikė daugiausia patys dalyviai savo entuziastingumu ir užsidegimu. Pats organizavimas buvo tikrai silpnas. Atvirai, galbūt kitais metais verčiau sudalyvausiu tuo pačiu metu vyksiančiame Liepojos pusmaratonyje nei šiame renginyje.

1. Dėl galimybės dalyvauti renginyje, bėgant estafetę po 50 km., kreipiausi į organizatorius liepos pradžioje. Gavus leidimą, registravau komandą sumokėdamas 300 lt. startinį mokestį. Laimėjus estafetę, paaiškėjo kad mano komanda nesivaržo jokiame pogrupyje. Labai įdomu kodėl organizatoriai tokių sąlygų nenurodė prieš registruojantis? Likome su vienu užpildytu ir vienu tuščiu pirmos vietos diplomu, pažadais ateityje pagaminti taurę ir pažadais kitų metų nemokamai registracijai. Nesuprantamas požiūris į dalyvį. (Po individualaus kreipimosi, pažadėjo gražinti startinį mokestį ir pagaminti taurę.)

photo

2. Visgi turime vieną pirmos vietos popierių su įrašytu laiku 6:35:22,09. Tačiau savo komandos laikų, kaip mums sekėsi bėgti kiekvieną ratą ar kiekvieną 10 km. organizatorius iki šiol savo tinklalapyje rezultatų skiltyje nepateikia. Taigi gaunasi, kad sėkmingai pasidarėme treniruotę Vingio parke susimokėję nei daug nei mažai – 300 litų. (Po individualaus kreipimosi, pažadėjo rezultatus patalpinti savo tinklalapyje.)

3. Nežinau reikalavimų renginiams, tik žinau, kad renginiui nusamdyti greitosios pagalbos personalą kainuoja gana nemažai. Spėju organizatoriai šioje vietoje sėkmingai sutaupė užstalėje pasodindami vieną vyruką. Juokinga, bet iš pradžių tvirtai tikėjome kad jis yra didžėjus ir paleidinėja muziką. Kadangi bėgimo rato tolimiausia dalis buvo beveik už kilometro, įtariu medikas buvo parinktas irgi bėgikas pasiruošęs, esant reikalui, supurtuoti su visa savo dėžute. Šiemet nebuvo galimybės po renginio reabilituotis masažais. Nebuvo ir kėdžių vos pastovintiems ultrabėgikams.

Medikas4. Patys apdovanojimai, mano nuomone buvo išties silpni. Prie stipraus pavadinimo „Baltic cup“ visiškai nedera turginio tipo taurės. Beto, įvyko LAF 100 kilometrų čempionatas išvis be jokių apdovanojimų. Kiek supratau, juos nugalėtojai patys turėjo atvykti atsiimti po kelių dienų. Neblogai, ar ne? Aplamai, savo dydžiu apdovanojimai buvo menki, trūko tokių kaip rėmėjų dovanų ir panašiai.

winners5. Lietuvos rekordu  džiaugiasi visa Lietuva. Tikrai ne! Ultrabėgimas Lietuvoje yra visiškai neįdomus. Straipsnis spaudoje pasirodė vos po poros dienų apie pagerintą Lietuvos rekordą. Ar bent įsivaizduoji! Šalies rekordas! Vargu ar taip būtų su kitomis sporto šakomis. Imkim tą patį bėgimą. Čempionatai filmuojami, yra online rezultatai, vedama statistika, reportažai per medijos kanalus ir taip toliau. Atvirai, nesu nei karto per sporto žinias girdėjęs, kad būtų pranešę, kaip Lietuviams sekėsi Europos ar Pasaulio ultrabėgimuose, o spaudoje dažniausiai atsiranda vos trijų sakinių kažkoks tai įrašas. Nejau bėgikas atidavęs save visą 7 valandų bėgime yra mažiau įdomus už tą kuris bėga savo distanciją 7 sekundes? Kodėl taip yra?!

1013525_667302469951039_443913604_n

Pamąstykime plačiau. Pirmiausia ar ultravaržybose yra tikslinga daryti estafetę vos po 10 kilometrų? Manau tai turėtų būti ilgų ir super ilgų distancijų renginys. Estafetininkų idėja manau šauni, bet distancija turėtų prasidėti nuo maratono, galbūt nuo pusmaratonio. Taip pat galima tuo pačiu nesunkiai surengti ir vien tik 50 kilometrų čempionatą. Galbūt vieną dieną atsiras ir 24 valandų bėgimas. Linkėčiau ir labai to norėčiau. Mano manymu, pagrindinis renginio tikslas turėtų būti orientuotas į skatinimą bėgti ilgas distancijas. Tokiu būdu kelti dalyvių treniruotumą ir stebėti rezultatus, vilioti ir auginti jaunąją kartą, vykdyti atranką į Lietuvos rinktinę ir galiausiai tinkamai atstovauti Lietuvą Europos ir Pasaulio ultrabėgimuose.

20130720_144135Manau, jog pats ultrabėgimas yra nepopuliarus dėl savo trukmės. Žiūrovams turbūt yra tiesiog nuobodu ilgai stebėti bėgiką, kuris iš pirmo žvilgsnio ne taip ir greitai bėga. Taip pat tai nėra olimpinė sporto šaka. Kalbant apie Lietuvą, statistika rodo, kad susidomėjimas ultramaratonu yra toks mažas, kad kasmet atsiranda vos keli nauji entuziastai iš kurių pusė net nebaigia distancijos. Tenka pripažinti, kad pagrindas išlieka risnojantys veteranai, o tokių, kaip kad kasmet sportinį lygį keliančių, kandidatų į sporto meistrus beveik neatsiranda. Beje, kalbant apie patį skatinimą, jokios Lietuvos sporto institucijos niekaip neprisideda nei prie ultrabėgikų atrankos, nei prie ugdymo ar išlaikymo. Jokių trenerių, jokių medikų, jokio kapitalo, jokios pagalbos vykstant į pasaulinio lygio čempionatus ir atstovaujant Lietuvą. Patogu, gi ultras bėga tik idėjininkai ir mėgėjai, ne profesionalai (G. Griniaus dabar pasiektas laikas pasaulinėje statistikoje 20-as).

Galiausiai susidaro vaizdas toks, kad Lietuvoje profesionalūs bėgikai yra skatinami kaip mėgėjai, todėl mėgėjai yra patys kalti kad nėra profesionalai!

Reklama

Komentarų: 7

 1. Nagi taikliai čia viskas sudėliota. Iš tiesų, tokio lygio renginiui derėtų pasirūpinti bent minimalia komunikacija, o jei įvertinti dalyvių išliejamo prakaito kiekį, tai viešieji ryšiai čia apskritai turėtų būti pavyzdinio lygio. Kaip matome, nemažai lietuviškų maratonų šiam reikalui skiria ypatingai didelį dėmesį ir dėl to džiaugiasi tiek dalyvių gausa, tiek medijų dėmesiu. Matyt, tai lemia organizatorių požiūris. Vieni nori kuo daugiau viešumo ir sykiu šitaip atiduoda duoklę rėmėjams, o kitiems yra gerai taip, kaip yra.

 2. dar pridesiu 🙂
  2 sokolado plyteles 5 vynuoges kiekviena rata …( 50 ratu padauginti is 5 vynuogiu plius 2 sokolado plyteles padauginti is 50 ) …taip maitinosi GEDIMINAS KINDERIS
  BET ….
  kova yra kova ….2 serija
  Kaip SESELIU KARIAI pavoge is GEDIMINO KINDERIO 1 rata ?
  GEDIMINAS turi stebuklinga ginkla jo vardas RUTELE ….
  RUTELE stoja i kova ir is SESELIU kariais atkovoja 1 rata
  valio valio valio tegyvuoja teisybe ….ir 5 vynuoges
  3 serija
  SADA BUKSNIENE prabegus 100 km atsiseda ant suoliuko ir daugiau nepasikelia
  bet tuo metu pasirodo daktaras VIDAS ir sanitaras KLEMENSAS …

  Isimetam SADA kaip kokia malka I savo sportini PASATA ir pirmyn i KAUNA
  Netoli ELEKTRENU SADA atsimerkia NUSISYPSO …reiskia gyvens ….

  I

 3. Gal jau daug pasakyta apie organizatorius, bet manau tas rekordo ir apskritai bėgimo nebuvimas spaudoje, tai vėl yra varžybų rengėjų kaltė. Patys žino, kad renginys nedidelis, galima tiesiog paruošti pranešimą spaudai, vienas e-mailas į visus didžiuosius portalus, bam už valandos jau parašyta.

 4. Visų pirmą didžiulė pagarba už tokią ištvermę – “vyriška“! Lenkiu galvą.
  Tačiau tas verkšlenimas dėl neįvertinimo ar kad spauda nerašo, toli gražu “nevyriškai“ skamba.
  Juolab, kaip suprantu, jūs bėgote “neformatą“ ir jums pagal reglamentą apdovanojimas ir neturėjo priklausyti.

 5. Sunkiai įsivaizduoju, kad ultramaratonas taptu populiarus. 1. Jis absoliučiai neįdomus žiūrovams. Tai yra lėtas, nuobodus ir be galo daug laiko trunkantis renginys. Nebėgiojantis žmogus, niekada nesupras jo grožio, varžybų dalyvių strategijų ir kitų niuansų. 2. Šis renginys nepajėgus sutraukti daug dalyvių, o tai reiškia, daug finansų ir daug rėmėjų. Vilniaus maratonas turbūt didžiąją dalį pinigų surenka iš 4 ir 10 km distancijų dalyvių. Jeigu mes neturime daug maratoną įstengiančių nubėgti dalyvių tai ką kalbėti apie ultras? Tuo labiau, kad plentiniams ultroms atsiranda kalnų trailo alternatyva.

  Todėl žodžiai “turėtų“ labiau tinka, kalbant iš idėjinės pusės, tačiau sunkiai įsivaizduoju, kad tie “turėtų“ kristalizuotųsi į tikrovę.

 6. Cituoju Gediminą.
  “Šiandien gavau juokingai nejuokingą laišką iš LLAF. Pasirodo 100km rekordo tvirtinimo tvarka nėra numatyta, taigi rekordas neegzistuoja ir galbūt jo niekada nebus. Pridedu laišką:

  Laba diena,
  Šiuo metu Lietuvos rekordų tvirtinimo nuostatuose nėra numatytas
  100 km rungties rekordų tvirtinimas. Rudenį vyksiančiame posėdyje teiksime siūlymą LLAF Tarybai įtraukti šią rungtį į tvirtinamų rekordų sąrašą.

  Apie tolimesnę Jūsų rezultato tvirtinimo rekordu eigą informuosime rudenį.
  Pagarbiai
  LLAF“

  Trūksta žodžių………………………..

 7. Nebuvo viskas taip jau blogai. Trasa buvo gera, lygi. Oras geras begti. Pats tas PB. Galima daug ir del visko verkslenti, juk esam lietuviai ir mums tai labai patinka. Beje sekmadieni Berlyne buvo pagerintas maratono pasaulio rekordas – irasas delfi.lt atsirado pirmadieni po piet, tai tiketis kazkokio aziotazo del 100 km rekordu butu naivu =)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s