Priklausomybė nuo bėgimo

image

Priklausomybė – sveikatos sutrikimas, polinkis kartoti tą patį veiksmą ar vartoti tą pačią medžiagą pakartotinai neribotą kiekį kartų. Pamaniau, mano blogą vargu ar skaito žmonės, priklausomi nuo alkoholio. Nors iš kitos pusės toli nereikėtų ieškoti netgi visuomenei žinomų veikėjų, kuriuos bėgimas išgelbėjo nuo alkoholizmo. Tačiau ar pagalvoji, kad bėgimas, kuris lyg draugiškai ištraukia iš vienos duobės gali paskandinti kitoje. Keletas mano pamąstymų apie priklausomybę nuo bėgimo.

Geroji priklausomybė nuo sporto, peržengus tam tikras normos ribas tampa rimta problema. Problema, dėl kurios dažniausiai kenčia artimiausi šeimos nariai, ir prie kurios skatinimo puikiai prisideda draugai sportininkai bei vystoma sveikos gyvensenos propaganda. Profesionaliam sportininkui treniruočių liga yra visiškai pateisinama, tačiau mėgėjas, kuris dėl asmeninių ambicijų nebedaro dalykų, kuriuos visgi privalėtų, iš šono pradeda atrodyti kaip psichologinių problemų turintis, bendroms darnios šeimos normoms nusižengiantis sportoholikas.

Kuo toliau – tuo daugiau kilometrų, laiko, finansų. Bėgimo fanatizmą, dėl pasiekiamo pasitenkinimo jausmo, galiu iš esmės pagrįsti moksliškai: po 20 minučių aktyvios veiklos smegenyse išsiskiria medžiaga dopaminas – džiaugsmo hormonas. Tačiau esmė ta, kad vis siekiant pasitenkinimo dėl tolerancijos, kuri atsiranda po kelių mėnesių, reikia vis daugiau ir daugiau aktyvios veiklos. Tokiu būdu bėgimo mėgėjas atsisako visko ir tampa panašus į darboholiką, kuris valandų valandas praleidžia sportuodamas ir bijodamas praleisti bent vieną treniruotę, atsiranda persitreniravimo simptomai, kamuoja traumos.

Kiek gali kontroliuoti mėgavimąsi bėgimu ir kiek visa tai yra valdoma? Ar bėgimas nekenkia tavo sveikatai ir ar neįtakoja aplinkinių, artimų žmonių? Dėliodamas kitų metų bėgimo kalendorių, planuodamas įsigyti naują bėgimo amuniciją, keldamas sau naujus tikslus, mąstydamas apie sporto stovyklas, superines varžybas užsienyje, sustok minutėlei – šiandien esi laimingas, išlik toks ir ateityje!


Reklama