Patarimai bėgikui

patarimai

Nori bėgti toliau, aukščiau, greičiau? Nori atrodyti geriau? Šiais metais skirtingose erdvėse dalinausi  ypač svarbiais patarimais kiekvienam bėgikui. Štai jie visi vienoje vietoje.

Kaip apsirengti per varžybas šaltuoju sezonu?

Šaltis yra didelis bėgiko energijos vagis ir dažniausiai pasireiškia ne per mažai apsirengus, bet priešingai - per daug. Kaip visa tai atrodo? Prieš startą bėgikas stoviniuoja ir jo kūnas neišskiria daug šilumos, todėl natūralu kad norisi apsirengti daugiau. Tačiau pradėjus bėgti kūno temperatūra stipriai padidėja, pradedama prakaituoti. Kadangi negebame palaikyti aukšto tempo visų varžybų metu - nuo šlapių drabužių kūnas pradeda šalti, dar labiau sulėtinam tempą ir, tikėtina, po varžybų savaitei jausime peršalimo simptomus. Kaip visa to išvengti?
1.Galvos apdangalas (kepurė, kaklajuostė) ir pirštinės. Šiluma per čia greičiausiai prarandama, todėl žymiai geriau šiltos pirštinės - nei šilta striukė.
2.Goretex batai ir storesnės kojinės. Svarbu suprasti kad batai, kurių viršus yra iš lengvo tinklelio netinkami šokinėjimui per balas. Vertėtų rinktis su Goretex ar panašaus stiliaus batus atsparius vandeniui.
3.Sluoksniuok viršutinius rūbus. Siūlau tokį derinį: bėgimo maikutė, atskiros ilgos rankovės ir lengva vėjastriukė. Geriau keli lengvo audinio rūbai, nei viena stora striukė. Viršutinę striukytę rinkis su užtrauktuku, jei pradėsi jausti diskonfortą - prasegsi ir taip vėsinsi kūną. Taip pat mano patarimas - po apšilimo prieš startą pasikeisk apatinę maikutę ir finišavęs iškarto apsirenk šiltais sausais rūbais.

Patarimai bėgant naktį

1.Būtinai naudok lempą ir atšvaitus bėgant prietemoje ir tamsoje – visa tai dėl tavo paties saugumo! 
2.Ruošdamasis varžyboms būtinai daryk treniruotes tamsiu paros metu. Bėgant naktį tempas žymiai sulėtėja, nes įsijungia saugos instinktas, tačiau kuo daugiau turėsi įgūdžių – tuo labiau atsipalaidavęs jausiesi varžybų metu. Prieš pat startą prabėk kelias atkarpas su ciklopu, tam kad priprastų akys ir pasitikrintum ar visa amunicija savo vietose. 
3.Nebėk už priekyje bėgančio bėgiko nugaros, laikyk nuo jo atstumą arba bėk greta. Tokiu būdu matysi kokios kliūtys yra priekyje ir spėsi laiku sureaguoti. 
4.Šviesos spektrą nustatyk taip, kad nebūtų apšviesta pernelyg į priekį ar šviesa nekristų vien tik po kojomis. Bėgant lygiu keliu apšveistas plotas gali būti kiek toliau nuo dedamo žingsnio, tuo tarpu trail - kur kas arčiau. Svarbu, kad kaklas nebūtų pernelyg įsitempęs ir jaustumeisi kuo natūraliau.
5.Prasilenkdamas su priešais atbėgančiu bėgiku, šiek tiek pakreipk šviesos spindulį į priešingą šoną – taip mažiau jį apakinsi.
6.Pasirink tinkamą lempą (ciklopą). Būtinai žinok lempos charakteristikas: kiek ilgai skirtingais režimais gali šviesti lempa, kokios indikacijos praneša apie išsikraunančius elementus, kaip keisti skirtingus režimus, kaip pasikeisti elementus.
7.Didžiausia klaida – nepatvarus lempos korpusas. Dauguma ciklopų leidžia pasirinkti spindulio kampą, tačiau nevisose lempose šis mechanizmas pakankamai tvirtai užsifiksuoja. Taip pat patarčiau rinktis vandeniui atsparų korpusą. 
8.Varžybų metu nenaudok senų ar pakraunamų elementų. Taip pat ilgesnėse varžybose turėk atsarginius elementus. 
9.Patarčiau rinktis su raudonos šviesos šaltiniu. Raudona šviesa yra naudinga paieškos – gelbėjimo atveju, taip pat dažnai yra privalomas atributas ilgesnėse varžybose. 
10.Verta investuoti daugiau – kuo daugiau liumenų, lengvesnė, kokybiškesnė, tuo lempa yra brangesnė. Tačiau suprask, taip sumažinamas jaučiamos tamsos diskomfortas, tikimybė viduryje varžybų likti tamsoje ir svarbiausia – sumažėja galimų traumų ir susižeidimų tikimybė.

Patarimai, kaip bėgimo treniruotes paversti malonumu

1.Turėk aiškų tikslą ir paskęsk gražiuose prisiminimuose. Nesvarbu užsirašysi ar tiesiog turėsi mintyse, tačiau tikslo turėjimas leis lengviau išgyventi diskomforto zoną bei skatins siekti daugiau. Treniruotėse, kada tampa nepakeliamai sunku, galvok apie gražius dalykus, prisimink kokį nors gražų atsitikimą ir jį išgyvenk dar kartą, galvok apie savo tikslą ir suprask, kad tai ką darai yra dėl savęs paties, dėl savo paties tikslo ir motyvų. Tu taip pat gali bandyti išspręsti tam tikras kamuojančias problemas, kadangi bėgimo metu situacijas pradedi vertinti žymiai plačiau, generuoji žymiai daugiau minčių. Ne tik nepastebėsi kaip įveiksi tam tikrą distanciją, tačiau treniruotę pabaigsi ir su naujomis idėjomis bei problemų sprendimais!
2.Turi savo pastovią bėgimo trasą, kurioje žinai kiekvieną posūkį, kiekvieną bortelį ir duobutę? Keisk treniruočių lauką. Įsivaizduok kad esi tyrinėtojas ir nebijok pasukti į priešingą nei įprastai pusę. Nesuprantu, kaip žmonės visą laiką mina tuos pačius kelius nežinodami ir netgi nesiekdami sužinoti kas yra kitoje kelio ar upės pusėje. Jie save ne tik įsispaudžia į rėmus, bet visą tai dar vadina „labai patogu ir gerai“! Eksperimentuok ir džiaukis besikeičiančia aplinka. Nebijok išbėgti į mišką, nes minkštesnė danga nei plento leis kojoms lengviau absorbuoti kontaktą su žeme. Taip pat niekada nevenk kalniukų, laiptukų ar kitų sunkesnių atkarpų, nes visa tai papildomai sustiprins tavo kojas. Važiuoji į kitą rajoną, miestą ar šalį, visada įsimesk bėgimo aprangą. Nepraleisk progos maloniai pajudėti kitoje aplinkoje.
3.Keisk stereotipinį mąstymą, kad linksmintis galima tik įkalus kokiame kabake. Pakviesk draugus prisijungti prie treniruočių ar prisijunk prie bėgikų grupelės. Patikėk, treniruotės valanda tiesiog ištirps jums maloniai besišnekučiuojant. Vienu metu sudeginsi kalną kalorijų ir bendrausi su kitais – kas gali būti maloniau? Treniravimasis su stipresniais visada duos daugiau naudos, todėl nevenk paprakaituoti ir su rimtesne bėgikų grupele.
4.Visada džiaukis pasiektais rezultatais. Džiaukis kad išbėgai, kad nesustojai, kad įveikei, kad išdrįsai ir nugalėjai save, džiaukis, kad pasiekei tikslą, džiaukis netgi tada, jei pralaimėjai, jei bandei, bet nepavyko. Ne visi turi galimybę džiaugtis bėgimo laisve – o TU gali! (daugiau www.nomnom.lt/kaip-prisijaukinti-begima/)
Reklama